بلاگ

آخرین خبر ها و آپدیت ها

چگونه به راحتی و سریع جداول پایگاه داده طراحی و ایجاد کنیم؟

Oracle data modeler

طراحی سریع و راحت جداول

data model - چگونه به راحتی و سریع جداول پایگاه داده طراحی و ایجاد کنیم؟
Oracle SQL Developer Data Modeler

به کمک این ابزار میتوانید به راحتی جداول خود را طراحی نمایید. این ابزار به راحتی امکان پیاده سازی جداول را به شما میدهد و از مفهومی به نام logical تبعیت میکند در حقیقت این امکان را میدهد در دو لایه جداول ایجاد گردد. در زیر نکات مهمی که در این ابزار مشاهده کردم رو مینویسم.

sq 01 300x242 - چگونه به راحتی و سریع جداول پایگاه داده طراحی و ایجاد کنیم؟اول از همه قابلیت استفاده از اسکریپت برای انجام امور دلخواه ، ویژگی بسیار جالبی بود! مثلا این امکان وجود دارد که با اجرای یک اسکریپت تمامی حروف جداول را بزرگ کرد و یا اینکه مخفف جدول را به اول نام ستون ها اضافه کرد

sq 02 284x300 - چگونه به راحتی و سریع جداول پایگاه داده طراحی و ایجاد کنیم؟ویژگی جالب دیگر استفاده از دامین بود مثلا در طراحی جداول عموما نیاز است تا برای فیلد های وضعیت مقدار عددی با اسکیل 1 را استفاده کنیم در این محصول به راحتی میتوان یک دامنه ساخت به نام مثلا cmn_num_1 که مشخص کننده مقدار عددی 1 میباشد و در ایجاد ستون از جنس وضعیت به جای اینکه بگوییم عددی باشد و 1 باشد فقط میگوییم از جنس cmn_num_1  من به همین دلیل دامنه برای کاراکتر 35 (عموما برای اسم و فامیل و …) و کاراکتر 500 (فیلد های توضیحات) و مانند این ساختم که سرعت کار را به شدت زیاد میکند.

sq 03 300x207 - چگونه به راحتی و سریع جداول پایگاه داده طراحی و ایجاد کنیم؟امکان جالب دیگر استفاده از جدول تمپلیت است که این قابلیت را میدهد تا یک جدول با ستون مشترک ساخته گردد و سپس با اجرای یک اسکریپت ستون های جدول الگو (تمپلیت) به تمام جداول اضافه میگردد.

قابلیت مهم دیگر استفاده از طراحی logical است که میتوان مثلا رابطه پدر فرزندی بین object  ها را مدل کرد و سپس از روی آن طراحی پایگاه داده صورت گیرد.

sq 04 300x247 - چگونه به راحتی و سریع جداول پایگاه داده طراحی و ایجاد کنیم؟قابلیت دیگر استفاده از گزینه های متعدد برای طراحی جداول و ستون هست مثلا میتونیم بگیم برای جدول الگو اسکریپت DDL نسازد و یا میتونیم بگیم ستون  attachment_id از نوع auto increment باشد و خودش با نامگذاری استاندارد تریگر و ستون را ایجاد میکند

یکی از کاربرد های خوب این ابزار میتواند ایجاد جداول journal  باشد که به راحتی صورت میگیرد.

در مدتی که با این ابزار کار کردم هیچ باگی مشاهده نکردم

ویژگی نوشتن اسکریپت تقریبا قدرت نا محدود به این ابزار میدهد.

مثلا من اسکریپت اضافه کردن مخفف جدول به ستون را کمی تغییر دادم تا در صورتیکه نام ستون برابر با id بود این عملیات صورت نگیرد چون میخواستم همیشه نام id همان id بماند و مخفف جدول به آن اضافه نگردد.

sq 05 300x165 - چگونه به راحتی و سریع جداول پایگاه داده طراحی و ایجاد کنیم؟

پیوست ها

adminچگونه به راحتی و سریع جداول پایگاه داده طراحی و ایجاد کنیم؟
Share this post

نظر خود را وارد کنید:

Related Posts