بلاگ

آخرین خبر ها و آپدیت ها

نحوه ساخت و استفاده از ADF Library

فریم‌ورک ADF به منظور بالا بردن قابلیت استفاده مجدد (Reuseability ) امکاناتی را فراهم کرده است. استفاده مجدد از صفات یک فیلد در viewObject گرفته تا کل یک پروژه قابل گسترش می‌باشد. من در این مقاله سعی دارم تا نحوه استفاده از یک BC Model را به صورت یک library در برنامه‌های ADF نشان دهم تا شما یاد بگیرید که چگونه می‌توانید مدل آماده نمایید و آن‌را در برنامه‌های مختلف مورد استفاده قراردهید. برای نشان دادن این موضوع از مثال لیست دپارتمان‌ها در HR استفاده می‌کنم. برای این مثال دو برنامه کاملا جدا ایجاد می‌نمایم. در یکی از آن‌ها پروژه مدل را ایجاد می‌کنم و دریکی دیگر viewController را ایجاد می‌نمایم. در نهایت پس از آماده کردن مدل، آن را به صورت یک library در‌ آورده و به viewOntroller اضافه می‌نمایم و با استفاده از آن صفحه لیست دپارتمان‌ها را ایجاد می‌نمایم. در این مثال مشاهده خواهید کرد که یک مدل را کاملا جدا ایجاد خواهیم کرد و سپس می‌توانیم آن را در هر برنامه‌ای که نیازمان بود استفاده نماییم.

شرح:
ابتدا یک برنامه با نام GeneralModel ایجاد نمایید. دقت کنید نوع برنامه را برابر Generic Application قرار دهید. همانند تصویر زیر

سپس دکمه Next راکلیک نموده و اسم پروژه را برابر myModel قرار دهید و از قسمت Project Technologies تکنولوژی ADF Business Components را انتخاب و به سمت راست انتقال دهید(همانند تصویر زیر). دقت نمایید که با انتقال آن جاوا نیز به صورت خودکار انتقال می‌یابد. تغییری ایجاد نکنید و آن را به همین صورت رها نمایید.

در پایان دکمه Next را کلیک کرده و در صفحه بعد فقط Default Package را تعیین و دکمه Finish را کلیک نمایید. تا اینجا برنامه مربوط به مدل را ایجاد کردیم همین فرایند را برای ساخت برنامه مربوط به viewController تکرار می‌نماییم با این تفاوت که برای Project Technologies باید تکنولوژی‌های ADF Faces, ADF Page Flow, HTML, Java , JSF, JSP and Servlet و XML را انتخاب نمایید. همانند تصویر

به منظور جلوگیری از طولانی شدن این مقاله نحوه آماده سازی مدل دپارتمان از قبیل Entity Object , View Object و Application Module تشریح نخواهد شد و فرض بر این است که این مراحل را خودتان انجام خواهید داد.

پس از آماده‌سازی مدل حال نوبت به این میرسد که این مدل را به صورت یک ADF Library آماده نماییم تا بتوانیم از آن در ViewCOntroller استفاده نماییم. برای این کار بر روی پروژه myModel راست کلیک نموده و Project Properties را انتخاب نمایید. از لیست سمت چپ Deployment را انتخاب نمایید و سپس دکمه New را از سمت راست کلیک نمایید. در کادر به نمایش در‌ آمده از لیست انتخابی ADF Library JAR File را انتخاب کنید و نام آن را نیز به myModelLib تغییر دهید(همانند تصویر زیر). سپس تمام مراحل را Ok نمایید و تغییری ایجاد نکنید.

حال تنظیمات مربوط به ایجادADF Library شما آماده شده است. JAR فایل مربوط به مدل در پوشه‌ای به نام Deploy در درون پروژه قرار می‌گیزد. می‌توانید در سیستم فایل به آن دسترسی داشته باشید البته پس از اینکه پروژه را Deploy کردید.
برای Deploy پروژه بر روی myModel در پلت Projects راست کلیک نمایید در منوی Deploy بر روی myModelLib کلیک نمایید. سپس دکمه Next و پس از آن Finish را کلیک نمایید.
حال JAR فایل در سیستم فایل شما ایجاد شده است و شما می‌توانید در خارج از JDeveloper به آن دسترسی داشته باشید.

خوب تا اینجا با موفقیت تمام، ADF Library را ایجاد کردیم . نوبت به آن رسیده تا آن را در ViewController که در ابتدای مقاله ایجاد کرده ایم وارد نماییم و صفحه لیست دپارتمان‌ها را بسازیم. در پلت Resources همانند تصویر زیر عمل نمایید. اگر پلت Resources را ملاحظه نمی‌نمایید از منوی View به آن دسترسی خواهید داشت.

در دیالوگ باز شده نامی دلخواه وارد نمایید و در قسمت Directory Path آدرس مربوط به پوشه Deploy مربوط به پروژه myModel را مشخص نمایید و Ok کنید.

حال مدل ما به عنوان یک Resource جدید به JDeveloper اضافه گردیده است و ما می‌توانیم در هر پروژه ای نیاز داشتیم از آن استفاده نماییم.
پروژه ViewController را باز نمایید در JDeveloper و سپس در پلت Resources فایل myModelLib.jar را انتخاب نمایید و بر روی آن راست کلیک نموده و add to project را انتخاب نمایید و دردیالوگ باز شده add Library را کلیک نمایید تا به پروژه مذکور اضافه گردد.

پس از اتمام مراحل بالا شما دیگر به مدل در قسمت Data Controles دسترسی دارید و می‌توانید صفحه لیست دپارتمان‌ها را ایجاد کنید.
نکته: قبل از اجرا برنامه باید رمز عبور Database Connection را در پلت application Resources وارد نمایید. چرا که این Connection از مدل وارد برنامه شده و رمزعبور آن خالی می‌باشد و باید مجددا وارد گردد.

تبریک می‌گویم شما تمام مراحل را با موفقیت پست سر گذاشتید. برنامه را تست کنید.

امیدوارم این مطلب براتون مفید باشه

فایل PDF

فایل مثال

فایل پیوست:
config maven 06 - نحوه ساخت و استفاده از ADF Library
bd9e5db58c7f88cb6cef5685c35d2e42f6336b58 702x336 - نحوه ساخت و استفاده از ADF Library
122359 - نحوه ساخت و استفاده از ADF Library
GUID 05E7CE77 EAEB 4562 950C DB123C8C4416 default - نحوه ساخت و استفاده از ADF Library
GUID 3EDB7803 64B6 4F75 B04C F41F416E40B2 default - نحوه ساخت و استفاده از ADF Library
gs install modellibs - نحوه ساخت و استفاده از ADF Library
royal visionنحوه ساخت و استفاده از ADF Library
Share this post

نظر خود را وارد کنید:

Related Posts